Biografia

Jan Kudełka

Jan Kudełka urodził się w Katowicach w 1985 roku. Naukę gry na gitarze rozpoczął mając 10 lat, a już 5 lat później wygrał swój pierwszy międzynarodowy konkurs – w Volos (Grecja).
Jest absolwentem Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego oraz Akademii Muzycznej w
Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie gitary prof. Aliny Gruszki.

Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich pobierając lekcje u najwybitniejszych gitarzystów naszych czasów takich jak Carlo Marchione, Oscaraa Ghilla, Pavel Steidl, Zoran Dukic, Ricardo Gallen, Thomas Pering, Marcin Dylla, Odair Assad czy Łukasz Kuropaczewski.

Jan Kudełka aktywnie koncertuje solowo, a także w duecie gitarowym z bratem Piotrem, duecie gitarowo – saksofonowym Ku-Ba Duo oraz duecie gitarowo – skrzypcowym Diez Cuerdas. Ma na swoim koncie m. in. występy w Sali Koncertowej im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Opolskiej, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Sali im. A. Didura w Operze Śląskiej, Ehrbarsaal w Wiedniu, czy podczas prestiżowego festiwalu gitarowego w Kutnej Horze w Czechach.
Przez niemal 10 lat był także członkiem Śląskiego Oktetu Gitarowego, z którym wykonał prawie 100 koncertów (w Polsce, Szwecji, Danii, Słowacji, Węgrzech, Czechach, Grecji, Włoszech i Anglii) oraz nagrał dwie płyty CD. Pierwsza z nich – Oct.Opus została nominowana do nagrody Fryderyk 2009.

Najważniejsze osiągnięcia:

I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. J. Duarte w Rust (Austria)
I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Omis (Chorwacja)
I nagroda na Zimowym Festiwalu Gitarowym w Volos (Grecja)
I nagroda na Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów w Warszawie
II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu im. I. Ballu w Dolnym Kubinie (Słowacja)
II nagroda na Międzynarodowym konkursie Sribny Dzvin w Użghorodzie (Ukraina)
II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzebiatowie – Gryficach
III nagroda na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarzystów w Gdańsku
III nagroda na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku
Laureat Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Inowrocławiu

W 2010 roku Jan został laureatem VII edycji programu stypendialnego MŁODA POLSKA Narodowego Centrum Kultury.

W roku 2012, wspólnie z Łukaszem Kuropaczewskim, Markiem Nosalem, Beatą Będkowską-Huang oraz Ewą i Dariuszem Kupińskimi, Jan Kudełka wziął udział w projekcie nagrania 6 suit wiolonczelowych J. S. Bacha w opracowaniu na gitarę prof. A. Gruszki.

Mimo młodego wieku Jan Kudełka prowadził warsztaty podczas festiwalu gitarowego w Tolmen (Anglia), ma także sukcesy na polu pedagogicznym. Na co dzień uczy gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Rudzie Śląskiej, a w latach 2014-2018 roku był także pracownikiem katowickiej Akademii Muzycznej.

Share:
Copyright © 2018 - Jankudelka.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja Lightowo.com